ماه چهره خلیلی: متعلق به هیچ باندی در سینما نیستم

ماه چهره خلیلی گفت:تا الان متعلق به هیچ باندی نبوده ام و این روش را نمی پسندم.

ماه چهره خلیلی: متعلق به هیچ باندی در سینما نیستم

به گزارش گروه رسانه های خبرنگاران، بازیگر سریال های پیروز تلویزیونی همچون مختارنامه ، کلاه پهلوی و در چشم باد این روز ها در جدیدترین ساخته فلورا سام نقش آفرینی می نماید.ماه چهره خلیلی با حضور در سریال مناسبتی مرضیه که از قاب شبکه دوم سیما پخش می گردد بار دیگر مُهر تاییدی بر توانمندی و مهارت خود در عرصه بازیگری می زند و با نقش آفرینی در این سریال پیروزیت دیگری را در کارنامه هنری خود به ثبت می رساند .

وی که دارای مدرک کارشناسی ارشد معماری از دانشگاه آکسفورد است. اولین فعالیت حرفه ای خود را در عرصه بازیگری در سال 1382 با بازی در فیلم چشمان سیاه شروع کرد و با شرکت در دوره های بازیگری و کارگردانی استاد سمندریان، بهره گیری از تجربیات ارزشمند اساتید این حرفه و همچنین به صورت آکادمیک و با اشراف و آگاهی کافی قدم در این راه نهاد. این بازیگر در حوزه فیلمسازی هم فعالیت داشته و مستند عید قربانی ساخت که جوایز بین المللی هم دریافت نموده است .

حالا به بهانه نقش آفرینی ماه چهره خلیلی در مرضیه با او هم صحبت شدیم و گفت و گویی را ترتیب دادیم که در ادامه می خوانید :

از دلایل حضور خود در سریال مناسبتی مرضیه برایمان بگویید.

با توجه به سریال های تاریخی که در تلویزیون بازی نموده ام، همواره دوست داشتم کار مناسبتی هم انجام دهم، اما فرصت آن پیش نمی آمد. البته به جز سریال مختارنامه که عموما در ایام محرم پخش می گردد و سریال نردبان آسمان هم که اتفاقی در ماه مبارک رمضان پخش شد؛ کار مناسبتی نداشته ام .

بازی در کار مناسبتی را به خدا سپرده بودم

از این رو دوستان همواره از من سوال می کردند که چرا کار مناسبتی ویژه نوروز، رمضان و محرم ندارم؟ باید بگویم که عملی شدن یا نشدن این خواسته را به خدا سپرده بودم که اگر بازی در یک اثر مناسبتی برای من صلاح است خودش این موقعیت را برایم رقم بزند.به همین دلیل زمانی که سریال مرضیهبه من پیشنهاد شد خیلی از اتفاقات دست به دست هم دادند تا آن را قبول کردم. اول به این خاطر پذیرفتم که این سریال مربوط به محرم و حضرت امام حسین (ع) است که حساب او جداست. دلیل دوم این بود که قبلا با خانم سام کار نموده بودم و زمانی که برای این نقش با من تماس گرفتند، فیلمنامه کامل آماده نشده بود و به صورت شفاهی برای من تعریف کردند اما من با اعتماد به قلم ایشان نقش مرضیه را قبول کردم .

درباره تجربه هایی که از ماه محرم دارید برایمان بگویید.

در ایام محرم مراسم های مختلفی را در نقاط مختلف جهان شاهد هستیم. همه ما ایرانیان و مسلمانان به واسطه اعتقاد قلبی به ماه محرم ارادت خاصی داریم. در این سال ها که در لندن زندگی کردم؛ این مراسم را برگزار می کنیم. برادرم در روز عاشورا نذر دارد و مادرم هم سفره نذری می اندازد. حالا سال جاری این فرصت برای من پیش آمد تا بتوانم از قاب تلویزیون کاری را با همین حال و هوا بازی کنم اقبالی بود که سال جاری نصیب من شد. به همین دلیل برای من خیلی جذاب است که خانواده ام مرا در یک سریال با حال و هوای محرم بینند .

نام آخرین کار هایتان در سینما را به خاطر دارید؟

آخرین کار من فیلم تصویرم در آینه نیستبود، البته منتظر اکران فیلم یادم تو را فراموش هستم .

به دلیل شکایت ناصر محمد خانی است که این فیلم تا الان اکران نشده است؟

موقعیت های مختلفی برای پخش فیلم داشتیم، اما اتفاقاتی باعث شد که تاکنون اکران نگردد. من در این فیلم نقش همسر اول فوتبالیست را بازی می کنم و نقش خود فوتبالیست را هم حسین یاری ایفا می نماید. البته باید بگویم که داستان فیلم یادم تو را فراموش با قصه واقعی که رخ داده بسیار متفاوت است .

از داستان واقعی اقتباس شده است؟

اصلا نمی توان گفت از داستان واقعی اقتباس شده باشد چراکه اصلا شبیه نیست .

وضعیت سینما را چگونه ارزیابی می کنید؟

به عنوان یک بازیگر می توانم بگویم که سینمای ما با همه ضعف و کاستی ها پیروز است؛ شاید خیلی ها گلایه مند باشند خود من هم مستثنی نیستم. یکسری از موارد هست که باب میل ما نیست، اما سینمای ما در جهان حرفی برای گفتن دارد، اما با توجه به شرایط موجود ترجیح می دهم کار خوب بازی کنم تا پرکار باشم .

بازیگران حرفه ای و کاربلد بیکار هستند

حضور مافیا و تکراری شدن حضور بازیگران در فیلم ها بر کمرنگ شدن انگیزه شما تاثیر گذار بوده است؟

بدون شک حضور مافیا در این عرصه تاثیرگذار است، اما من همواره راستا و شیوه خودم را در پی گرفتم تا الان متعلق به باندی نبودم و این روش را نمی پسندم؛ تحت تاثیر این باند ها هم نیستم. فکر می کنم بهتر است تولیدات سینمایی را افزایش دهیم چرا که بازیگران حرفه ای و کاربلدی را داریم که بیکار هستند .

به نظر شما ماندگاری یک بازیگر به چه عواملی بستگی دارد؟

خیلی از معیار ها باید دست به دست هم بدهد تا یک بازیگر ماندگار گردد. این سوال پاسخ گستره ای دارد نمی توان در یک یا دو جمله بسنده کنم، من که دو دهه سابقه حضور در سینما، تئاتر و تلویزیون را دارم نمی توانم بگویم که راز و رمز آن چیست؛ در این مدت یکسری از پیشنهاد های کاری را قبول نکردم، البته نمی توانم بگویم این یک معیار برای سنجش بازیگر است، زیرا من با توجه به دانش، تجربه و هر آنچه که در این سال ها آموختم و با توجه به سلیقه و یافته های خودم راستا را انتخاب کردم، بعضی از بازیگران کار نکردن با بعضی از کارگردان ها را رمز پیروزیت می دانند در صورتی که رمز ماندگاری در کار نکردن با کارگردان یا حساسیت بر روی بازیگر مقابل و یا حتی داخل شدن در ژانر های مختلف نیست، بلکه اگر یک بازیگر کار خود را درست انجام دهد پیروزیت هم همراه کوشش به سراغ او می آید؛ راستای که من انتخاب کردم در کارنامه هنری من کاملا مشهود است .

راستا آکادمیک در ماندگاری چقدر مهم است؟

به علم آکادمیک اعتقاد دارم نه تنها در حرفه بازیگری بلکه در هر حرفه ای برای پیروز بودن یکی از فاکتور های بسیار مهم تحصیلات آکادمیک است، چه بسا خودم هم همین راستا را انتخاب کردم درست است در ابتدا آقای قادری و مادر بزرگم قدم به قدم همراه من بودند، اما بعد از تجربه اول تصمیم گرفتم این حرفه را جدی تر پیگیری کنم به همین منظور در کلاس های بازیگری رفتم، حتی این حرفه را در لندن دنبال کردم. تجربه نشان داده بازیگرانی که اطلاعات تئوری نداشته اند با بازی تجربه کسب نموده اند، البته که برای تجربه ارزش قائل هستم، اما با تکنیک بازیگری آشنایی نداشتند .

چقدر اهل سینما رفتن و فیلم دیدن هستید؟

معتقدم که باید هم فیلم خوب دید و هم فیلم بد؛ من همه فیلم ها را از فیلترهای مختلف نقد می گذرانم و در ذهن خودم از آنها انتقاد می کنم و درباره آن برای خودم مطلب می نویسم.درست است من سینمای کشور های مختلف را دنبال می کنم، اما باید بدانیم که همکارانمان چه می نمایند. فیلم های کشور خودم را هم ببینم چرا که به کار من یاری می نماید شاید فردا بازیگر آن فیلم مقابل من قرار بگیرد ضروری است که رزومه او را بدانم. شاید فردی باشد که از لحاظ اجتماعی خیلی فعالیت داشته باشد و شناخته شده است، اما چیزی که برای من مهم است حرفه ای بودن بازیگر است یک زمانی نقش، متن و عوامل مهم بود، اما الان شرایط طوری شده که همه پارامتر ها را درنظر می گیرم و بعد انتخاب می کنم .

منبع:باشگاه خبرنگاران

،

منبع: خبرگزاری تسنیم

به "ماه چهره خلیلی: متعلق به هیچ باندی در سینما نیستم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ماه چهره خلیلی: متعلق به هیچ باندی در سینما نیستم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید