لنز چند میکرونی ارزان گوشی ها را باریک تر می نماید

به گزارش خبرنگاران به نقل از نیواطلس، محققان پیروز به فراوری لنزهای تخت و باریکی شده اند که ضخامت آن برابر با یک هزارم لنزهای عادی و وزن آن یک صدم لنزهای متداول در بازار است.

لنز چند میکرونی ارزان گوشی ها را باریک تر می نماید

معمولا لنزهای دوربین های گوشی های هوشمند مجموعه ای یکپارچه هستند و با عبور نور از خود آن را به حسگر منتقل می نمایند. از همین رو ضخامت آنها از دومیلیمتر کمتر نیست. ولی پژوهشگران دانشگاه یوتا با فراوری نمونه اولیه لنزی که از مجموعه ای از ریزساختارهای جدید تشکیل شده این ضخامت را کاهش داده اند.

این لنز تازه در واقع دارای اجزای متعدد و ریزلنزهای خاصی است که هر یک نور را در بخشی خاص از حسگر گوشی متمرکز می نمایند و در نهایت بسته های متعدد نور راهنمایی شده یک تصویر واحد را بر روی حسگر شکل می دهند. در واقع این ریزلنزها در کنار یکدیگر یک لنز کامل را تشکیل می دهند.

کیفیت تصاویر تهیه شده بدین شیوه تفاوتی با لنزهای عادی ندارد ولی لنز جدید تنها چند میکرون ضخامت دارد که برابر با یک بیستیم ضخامت موی انسان است.

همچنین این لنز به جای شیشه های گران قیمت و سنگین از پلاستیک های سبک تر و ارزان تر تشکیل شده است. لنز جدید از توانایی بیشتری برای شکار امواج نوری مادون قرمز هم برخوردار است و لذا هزینه عکاسی و فیلم برداری شبانه با استفاده از گوشی ها و پهپادها را هم کاهش می دهد.

منبع: خبرگزاری مهر

به "لنز چند میکرونی ارزان گوشی ها را باریک تر می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "لنز چند میکرونی ارزان گوشی ها را باریک تر می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید