تأثیر حمله به تاسیسات آرامکو بر اعتراضات جلیقه زردها در فرانسه

به گزارش سفر با کشتی کروز، روزنامه لوپاریزین در این رابطه می نویسد: حمله اخیر به تأسیسات نفتی شرکت آرامکو در خاک عربستان که منجر به بالا رفتن قیمت نفت خام در دنیا شد، فرانسه را با نگرانی تازه ای روبرو نموده است.

تأثیر حمله به تاسیسات آرامکو بر اعتراضات جلیقه زردها در فرانسه

دولت فرانسه با افزایش ناگهانی قیمت نفت مجبور است بهای سوخت در کشور را بالا ببرد، اما از بیم تشدید اعتراض جنبش موسوم به جلیقه زردها، با احتیاط بسیار در حال معین قیمت داخلی سوخت است.

لوپاریزین در شماره امروز چهارشنبه 27 شهریور در این زمینه نوشت: ممکن است افزایش بهای بنزین و گازوئیل جرقه ای برای برافروختن دوباره آتش خشم جلیقه زردها و ایجاد بحرانی تازه در کشور باشد. دولت به دقت مشغول آنالیز و معین نرخ سوخت است، اما این بار بیشتر از آن که مواظب قیمت خرید بشکه نفت خام باشد، با نگرانی تمام به قیمت های اعلام شده در پمپ بنزین ها توجه دارد.

به دلیل حمله پهپادی به زیرساخت های نفتی در شرق عربستان، عرضه جهانی نیمی از نفت خام این کشور، یعنی معادل حدود 5 درصد از عرضه جهانی این کالای راهبردی مختل شد. روز دوشنبه بهای نفت برنت دریای شمال که یکی از مهم ترین شاخص های بهای نفت در بازارهای جهانی است، با جهش ناگهانی 14.6 درصدی روبرو شد.

قیمت بنزین در فرانسه هنوز ثابت است، اما کارشناسان پیش بینی می نمایند که نرخ سوخت در پمپ بنزین های این کشور در روزهای آینده بین 4 تا 5 سنت افزایش یابد. در حال حاضر در فرانسه بهای میانگین یک لیتر بنزین 98 که بهترین کیفیت را در این کشور دارد، 1.79 یورو است. بنا به پیش بینی کارشناسان، افزایش بهای بنزین در روزهای آینده احتمالا در بعضی شهرهای فرانسه مانند لیون بیشتر از سایر شهرها خواهد بود.

دلیل اصلی شکل گیری جنبش جلیقه زردها در آبان 97 اعتراض به افزایش مالیات سوخت بود. این جنبش در ادامه گسترش یافت و معترضان هر شنبه برای اعتراض در پاریس و شهرهای دیگر فرانسه به خیابان آمدند.

منبع: خبرگزاری مهر

به "تأثیر حمله به تاسیسات آرامکو بر اعتراضات جلیقه زردها در فرانسه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تأثیر حمله به تاسیسات آرامکو بر اعتراضات جلیقه زردها در فرانسه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید