آیا ترامپ از توافق نفتا خارج می گردد؟

به گزارش سفر با کشتی کروز، بحث ها درباره اینکه رئیس جمهور آمریکا می تواند واقعا این کشور را از توافقنامه تجارت آزاد آمریکای شمالی موسوم به نفتا با کانادا و مکزیک خارج کند، رو به افزایش است.

آیا ترامپ از توافق نفتا خارج می گردد؟

به گزارش گروه بین الملل سفر با کشتی کروز به نقل از هیل پایگاه اطلاع رسانی آمریکا، دور چهارم مذاکرات نفتا طی هفته جاری در واشنگتن در حال برگزاری است. به نظر می رسد این مذاکرات در معرض تهدید جدی واقع شده است.

جاستین ترودو نخست وزیر کانادا گفته است که کشورش بر خلاف آنکه مخالف پیشنهادات آمریکا است ولی از مذاکرات خارج نمی گردد.

در مکزیک نیز ارزش پزو به دلیل حدس های مربوط به خروج آمریکا از این توافقنامه پس از 23 سال با کاهش روبرو شده است. ترامپ توافقنامه تجارت آزاد آمریکای شمالی را یک فاجعه ارزیابی نموده و خواهان خروج از آن شده است.

گروه های تجاری آمریکا نیز که به طور طبیعی با دولت ترامپ متحد بوده و همراهی می نمایند و به در واقع با کاخ سفید برای اصلاح مالیات ها همکاری دارند، با دفتر نمایندگی تجاری آمریکا بر سر این مذاکرات اختلاف نظر داشته اند.

در اینجا به پنج مساله اشاره می کنیم که باید درباره آنچه که اتفاق می افتد، بدانیم:

یک: مذاکرات روند سختی داشته است

ترامپ وعده داده است تا بر سر مفاد توافقنامه نفتا دوباره مذاکره کند تا به توافق بهتری برای کارگران و کسب و کارهای آمریکا دست پیدا کند ولی بعضی از پیشنهادات وی با مخالفت گروه های تجاری و کسب و کار روبرو شده و بعید است که این پیشنهادات با موافقت مکزیک و کانادا همراه گردد.

بنابر این نگرانی ها در این خصوص در حال افزایش است که 3 کشور قادر نخواهند بود به یک توافق نهایی دست یابند و ترامپ احتمالا این توافق تجاری را پس از 7 دور مذاکره در سرانجام سال جاری، لغو خواهد نمود.

منابع مطلع در پشت صحنه می گویند که اختلافات رو به افزایش است و چشم انداز مربوط به موفقیت آمیز بودن مذاکرات به شدت رو به افول است.

البته نخست وزیر کانادا و رئیس جمهور مکزیک با رد این ناامیدی ها گفته اند که متعهد به دستیابی به یک توافق جامع و به روز رسانی شده با آمریکا هستند.

ولی ترامپ بسیاری از امیدواری ها در این خصوص را نقش برآب نموده است. وی در اظهاراتی پس از دیدار با ترودو تاکید نمود: شاید نتوانیم به یک قرارداد دست یابیم ، شاید هم این مساله ممکن باشد. در مورد عادلانه بودن نفتا؛ من گفته ام که دوباره مذاکره خواهیم کرد. و تصور می کنم جاستین نیز این مساله را درک کند:اگر نتوانیم به توافق نهایی دست یابیم، این توافق لغو خواهد شد و این خوب است.

دو: پیشنهادات آمریکا در حال تشدید تنش است

دو پیشنهاد متضاد از سوی ترامپ موجب ترس و وحشت بسیاری از کسب و کارهای آمریکایی و همین طور کانادایی و مکزیکی شده است.

نخستین پیشنهاد بند موسوم به غروب خورشید است که سه کشور را ملزم می نماید تا به طور منظم و در فواصل مختلف زمانی، این قرارداد را حفظ نمایند یا با سرانجام مدت اعتبار نفتا در 5 سال روبرو می شوند. منتقدان این پیشنهاد بر این باورند که طرح این مساله می تواند به طور موثر موجب سرانجام یافتن نفتا گردد.

آمریکا همچنین پیشنهادی را مطرح نموده که خودروها و کامیون را باید دسترسی آزادانه و بدون تعرفه به مناطق بیشتری از آمریکا و آمریکای شمالی داشته باشند.

مخالفت با تغییرات مورد حمایت آمریکا در سیستم های حل و فصل اختلافات تجاری نیز یکی دیگر از موانعی است که تاکنون حل نشده است.

3 : تنش ها بین ترامپ و کسب و کارها رو به افزایش است

دولت های جمهوریخواه و اتاق بازرگانی آمریکا به طور کلی بر سر مسائل سیاستی اتفاق نظر دارند. ولی بر سر قرارداد نفتا، این دو بیشتر شبیه دشمن هستند.

مقام های اتاق بازرگانی آمریکا بر این باورند که پیشنهادات ترامپ غیرضروری، غیرقابل قبول و به شدت خطرناک است.

امیلی دیویس سخنگوی اتاق بازرگانی آمریکا در این باره گفت: پیشنهادات مطرح شده از سوی ترامپ، با مخالفت گسترده از سوی لابی گران واشنگتن و انجمن های تجاری روبرو خواهد شد. کسب و کارهای بزرگ آمریکا اعلام نموده اند که هم دموکرات ها و هم جمهوریخواهان نگران تهدیدات ترامپ برای خروج از قرارداد نفتا هستند و اینکه اقدام ترامپ برای خارج شدن از این توافق تجاری، چقدر به ضرر اقتصاد آمریکا خواهد بود.

4 : کنگره با نگرانی نظاره گر است

جمهوریخواهان و دموکرات های کنگره نگرانی خود را نسبت به تهدیدات مکرر ترامپ برای خروج از این توافق اعلام نموده اند. ترامپ سعی می نماید تا توافقنامه را لغو و بی اعتبار کند ولی در این جهت با مخالفت نمایندگان کنگره روبرو خواهد شد که قصد دارند جلوی او را بگیرند.

برحی نمایندگان استدلال می نمایند که دولت ترامپ درک می نماید که باید بر سر مساله تجارت با کنگره مشورت کند.

ولی با توجه به سابقه ترامپ، این مساله بدان معنا نخواهد بود که ترامپ در تصمیم خود برای خروج از این توافق، بازنگری خواهد نمود.

5 :آیا ترامپ می تواند از توافق خارج گردد؟

ترامپ همچنان به تهدیدات خود ادامه می دهد و می گوید اگر مذاکرات در جهت خودش پیش نرود، آمریکا احتمالا نفتا را لغو خواهد نمود. گروه های تجاری و کسب و کار بر این باورند که خروج از این توافق، موجب تشدید تعرفه ها، از دست رفتن شغل ها و افزایش قیمت ها برای مصرف نمایندگان خواهد شد.

خروج از این توافق موجب خواهد شد تا کمتر کشوری دیگر حاضر گردد توافقنامه های تجاری دو جانبه با کاخ سفید امضا کند. این مساله در نهایت به ضرر صادرنمایندگان آمریکایی نیز خواهد بود.

منبع: تسنیم

به "آیا ترامپ از توافق نفتا خارج می گردد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا ترامپ از توافق نفتا خارج می گردد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید